Kas pannkooke on võimalik trükkida?

Kas pannkooke on võimalik trükkida?

Pannkooke on pealtnäha lihtne teha: paar muna, natuke jahu ja pisut piima. Seejärel pann kuumaks, õli peale, tainas otsa ja mõni minut praadimist. Ei midagi keerulist, ent viib keele alla. Või siis ei vii, sest pannkoogi maitse sõltub toorainetest ning madala kvaliteediga jahu või vana õliga maitsvaid pannkooke ei küpseta. 

Trükitööstuses on täpselt samamoodi – kuidas tooraine, nõnda toode. 

Oleme viimastel nädalatel võtnud südameasjaks oma blogis trükise elukaart kirjeldada. Oleme rääkinud sellest, et kõige tavalisemagi tootepakendi taga on miljonid töötunnid, lugematud rõõmud ja mured. NIng et iga trükis – pakendid sealhulgas – saab alguse metsast. 

Oleme kirjutanud selleski, et enamik paberi tootmiseks kasutatavast energiast on taastuv. Ei ole nii, et tuhat kirvestega julmurit kusagil eksootilises maailmanurgas valimatult ilusaid puid maha võtavad, et sina ja meie natuke kvaliteetsemast pakendist oma uue telefoni või grill-liha saaksime välja võtta. 

Paber on enamike trükitööde suurim kuluartikkel. Mida kallim paber, seda kallim trükis. Lihtne loogika ütleb, et kõige nupukam on oma pakendid ja muud trükised võimalikult odavast paberist teha. Selles loogikas on aga põhimõtteline viga: raamatu kaane järgi ei saa ehk tõesti sisu üle otsustada, kuid pakend on kaasaegses turunduses võtmetähtsusega. Piisab suvalise Apple’i toote nägemisest ja saad kohe aru, kui väga maailma tippfirmad pakendamisesse panustavad. 

Paber on trükise kvaliteedis määrava tähtsusega. Kuna klient on kuningas, siis sõltub tellitav paber justnimelt tema soovist. Kuid klienti on alati võimalik keskkonnasäästlike (ja sellevõrra kvaliteetsemate) lahendusteni juhatada ning seda me Ecoprindis alati püüamegi teha. Näiteks FSC sertifitseeritud paberit soovitades: trükis näeb imeilus välja ning on valminud loodust hoides. 

Suurem osa paberist tuleb meile Skandinaaviast ja ainuüksi see tähendab kõrget kvaliteeti, keskkonnasäästlikkust ja kahe eelneva kaudu parimat võimalikku trükist. Kuidas tooraine, nõnda toode, nii kokanduses kui trükitööstuses!