Millist paberit trükisele valida?

Millist paberit trükisele valida?

Esimene Rock Summer tõi Eestile kaasa korraliku mainekahju. 1988. aastal toimunud festivalil käis mitu maailmakuulsat bändi ja nendega koos paar inglise ajakirjanikku, kes polnud rahul hotelliga, kuhu nad ööbima pandi. Eriti ajas ajakirjanikel harja punaseks siinse WC-paberi kvaliteet, täpsemalt selle puudumine.

„Eestlased pühivad tagumikku liivapaberiga!” kuulutas ajakiri Meldoy Maker kaks nädalat hiljem üle terve lehekülje. Loomulikult polnud eestlased kehvas WC-paberis süüdi – Nõukogude Liidus paremat lihtsalt polnud –, aga see ei seganud välisajakirjanikel meid koopainimesteks tegemast. Läks mitu aastat, enne kui legend liivapaberiga peput nühkivatest eestlastest maailma muusikute seas vaibus.

Paberi kvaliteet on aga tänaseni kriitilise tähtsusega ning mitte ainult WCs.

Ka trükkimise puhul on tähtis teada, et pabereid ja kartonge on igasuguseid: kallemaid ja odavamaid, läikivamaid ja matte, ning nõnda edasi. Millist valida?

Kõik sõltub sellest, mida trükitakse. Ja ka sellest, milleks trükist kasutatakse, milline on sihtgrupp ning trükise kasutusaja pikkus. Mis on tähtsamal kohal: tekst või pildimaterjal? Mis on kõige olulisem: trükise loetavus, pildi kvaliteet või trükise vastupidavus?

Mis aga eriti tähtis – valitud paber mõjutab otsustavalt trükise hinda. Kuna paberit ja kartongi müüakse tonnihinnaga, siis sõltub trükise hind materjalide kvaliteedist ja mahukaalust. Müügikataloogi pole mõtet kõige kvaliteetsemale paberile trükkida, pulmakutse puhul on trükise kvaliteet aga väga tähtis – ideaalses maailmas abiellub inimene ju vaid ühe korra!

Odavamate ajakirjade ja reklaamtrükiste trükkimisel kasutatakse kergelt kaetud pabereid, mitmekordselt kaetud paberid sobivad aga ajakirjade, kalendrite ja kvaliteetsete reklaamtrükiste valmistamisel. Pakendite puhul kasutatakse kaetud ja katmata kartonge.

Foto- ja pildimaterjali trükkimiseks on parim lahendus kaetud läikivad paberid, kuid samas on tähtis teada, et läige halvendab teksti loetavust. Kui trükise puhul on võrdselt olulised nii tekst kui pildid, soovitame kaetud poolmatti või matti paberit. Ja mõistagi sõltub kõik eelarvest, sest paberi ja kartongide hinnad võivad tüübist sõltuvalt vägagi erineda.

Kõige mõistlikum on trükisele paberit valides meiega konsulteerida. Vale materjalivalik ei põhjusta küll päris sellist mainekahju nagu nõukogudeaegne tualettpaber, kuid kliendi tõsiseltvõetavusele mõjub trükise kvaliteet kindlasti.

Ja alati polegi nii, et mida kallim paber, seda tõsiseltvõetavam klient. Ka „odava” sisu kallile paberile trükkimine võib maailmale vale signaali saata. Ecoprint soovitab kindlasti igale trükisetüübile õige paber leida ning oleme rõõmuga oma praegustele ja tulevastele klientidele selles toeks.