Kontrollitud tooraine garanteerib kvaliteetse lõpptulemuse

metsas kasvavad puud

Kontrollitud tooraine garanteerib kvaliteetse lõpptulemuse

Tänapäeval toodetakse paberit peamiselt tselluloosist. Tselluloosi saadakse kiiresti kasvavatest puuliikidest nagu haab, kask, mänd ja kuusk. Õige vanusega küpsed puud, mis on metsas langetatud, laasitud ja paraja pikkusega palkideks saetud, transporditakse kõigepealt paberipuidu kokkuostjate juurde, kelle ülesanne on tarnitud puidu kvaliteedikontroll ja edasimüük paberitehastele. Ecoprinti jõuab tootjatelt peamiselt FSC®️ sertifikaadiga paberimaterjal. Mitmed puidu kokkuostjad vaid sertifitseeritud puitu vastu võtavadki.

Puidu tarneahela ehk FSC®️ sertifikaadiga, kinnitatakse, et paberi tootmisel kasutatakse vastutustundlikult majandatud metsadest pärit puitu mis omakorda tähendab, et see materjal on jälgitav tootmise ja turustamise kõikides etappides – alates metsaülemast kuni lõpptoote tootjani.

Paberipuule, mida kokkuostus vastu võetakse, on ranged nõudmised ja mitte iga palk ei pruugi kontrolli läbida. Palkide läbimõõt peaks jääma 6 ja 60 cm vahemikku, pikkused on standardselt 3 ja 4 meetrit. Puud, mis jõuavad paberipuu kokkuostu, peavad olema laasitud ja seda korralikult tüve lähedalt, et puid saaks tõrgeteta koorida. Harupuid ega väga kõveraid palke vastu ei võeta, sest silinder, millesse palgid lähevad, on piiratud läbimõõduga. Kokkuostjad märgivad, et kvaliteetne tooraine ei tohi sisaldada söestunud puitu, tahma, plastikut, metalli, kemikaale, kive ega muid võõrkehi.

Kõige tähtsam paberipuu omadus on tselluloosi kiudude pikkus. Kiudude pikkusest sõltub, millise paberitoote jaoks üht või teist paberipuitu kasutada saab. Pikkade kiudude pärast peetakse väärtuslikemaks okaspuid. Näiteks, et paberkott oleks vastupidav, on vaja pika kiuga tooret, mida saab kasvavast puidust, mitte vanapaberist. Lehtpuudest saadud tselluloosi kasutatakse trükipaberi tootmises, sest lehtpuu kiud annavad paberile ühtlase struktuuri ja head trükiomadused. Paberi tootmisel kasutatakse nii kõvasid kui ka pehmeid puuliike. Pehmete puuliikide (nt haab ja kask) kiud annavad paberile tõmbetugevuse (nendest valmib jõupaber), kõvade puuliikide (nt tamm ja vaher) kiud läbipaistmatuse (raamatud, ajakirjad).

Meie Ecoprindis püüame oma kliente keskkonnasäästlike lahendusteni juhatada. Soovitame kasutada FSC®️ sertifitseeritud paberit, mille puhul trükis näeb imeilus välja ning on valminud loodust hoides. Suurem osa paberist tuleb meile Skandinaaviast, mis garanteerib materjali kõrge kvaliteedi ja keskkonnasäästlikkuse.