Mis saab paberijääkidest?
Meie nimi on Ecoprint põhjusega – me tahame luua uut väärtust nii, et vana üleliia kahjustatud ei saaks.
Mis on vana väärtus?
Meie küsiksime pigem nii: mis on kõige vanem väärtus? Ja vastame lihtsalt: see on meie keskkond. Paljukuuldud ja võib-olla tüütugi jutt – eriti hiljutise ülemaailmse kliimakogunemise valguses –, ent seda olulisem ja iga väiksemagi ettevõtte jaoks tähtsam.
Kirjutasime eelmisel nädalal stantsitud poognate puhastamisest, kuid jätsime justkui „muuseas” mainimata, kui palju selle käigus paberijääke tekib. Muuseas ei teinud me aga midagi – paberijäägid on trükitööstuses nii suur teema, et tahtsime sellele eraldi postituse pühendada.
Paber on üks kõige enam taaskasutatud materjale ning paberi taaskasutus aitab säästa puid ja vett. Kes meid ei usu, usub ehk Vikipeediat:
Ühe tonni paberi ümbertöötamisega on võimalik säästa ligikaudu 17 puud, 26 500 liitrit vett, 476 liitrit naftat ja 4000 kW elektrienergiat. Kasutatud paberi ümbertöötamiseks kulub 50% vähem vett ja paiskub õhku 74% vähem õhusaastet võrreldes puidust paberitootmisega.
Täpselt nii ongi. Vanast ajalehepaberist saab uut ajalehepaberit toota, aga ka kõva pappi või paksu tualettpaberit. Kõrgema kvaliteediga paberist saab toota peenemat kraami, koguni õrna kirjapaberit!
Eestis on seis paberi taaskasutamisega pigem kehv. Ametlikel andmetel tekib siin keskmiselt 40 000 – 70 000 tonni vanapaberit aastas ning sellest kogutakse kokku pelgalt 25 000 tonni. Nii oleme Lääne- ja Põhja-Euroopast kordades maas ja seda suurema tähelepanuga me Ecoprindis probleemi suhtume.
Me kogume stantsimisel ja muuski trükitöös tekkivad jäägid eraldi konteineritesse ja viime need alati taaskasutusse. Milleks hävitada puid, kui sama paberit saab mitu korda kasulikult tarvitada?
Ecoprindi töö kvaliteet väljendub kahes olulises asjas: selles, millist tööd me teeme, ja selles, kuidas me oma keskkonda kohtleme. Me ei tee järeleandmisi kummaski ja küllap seetõttu järjest enamad ettevõtjad meid oma partneriks valivadki. Vali sinagi, kui sa seda juba teinud pole!