Läks 12 aastat aega saamaks teada, et paberi tootmine võtab 12 aastat aega
Külaskäigust Portugali asuvasse Euroopa suurimasse katmata paberi tehasesse kirjutab reisikirjas Ecoprindi müügidirektor Siim Rostin.
Osa 2
Olles põhjalikult puukooliga tutvunud, jätkus meie reis sõiduga paberitehase poole.
Ligi tund aega bussis möödus Portugali loodust imetledes. Kuna piirkonnas oli levi kehvapoolne, ei olnudki varianti üritada töiseid tegevusi teha. Navigatori tehase ala on väga väga suur ning taamal paistab Atlandi ookean. Juba enne tehase alale jõudmist hakkasid silma metsaveoautod, millede lastiks teadagi mis – Eucalyptus globuluse palgid.
Paberitehase aroomid üllatasid meeldivalt
Bussist väljudes olime valmis ninad kinni pigistama, sest seniste kogemuste järgi peaks paberitootmine „lõhnama“ nagu meil Kehras. Aga võta näpust, olukord oli palju parem. Tõsi, päris ilma spetsiifilise lõhnata ei saa ka Euroopa suurim ja moodsaim tootmine, ent see ei olnud kellelegi vastumeelne. Sisenesime giidi valvsa pilgu all tehasesse, kus tehti kiire instruktsioon mida tehasekülaline tohib ja mida mitte. Esimene ja kõige olulisem info oli „No Pictures“. Piltide tegemine on rangelt keelatud ja reegli eiramisele järgneb trahv. Meist keegi riskima ei hakanud ja seega jäi trahvi täpne suurus välja selgitamata. Päris ilma fotosüüdistuseta me õnneks lahkuma pidanud, tehase esindaja meist „õiges kohas“ ühe grupipildi siiski tegi (vt. fotot).
Eesti nõudluse täidaks Navigatori tehas vähem kui nädalaga
The Navigator Company paberitootmise masin on üle 200 meetri pikk. Piltlikult öeldes lähevad ühest otsast sisse Eucalyptus globuluse tükid ja 200 meetrit hiljem keritakse valge paber massiivsetele rullidele. Euroopa suurim katmata paberi tehas toodab igas tunnis 80 tonni paberit. Kiire arvutus ja tulemuseks saime, et suures pildis suudab tehas täita Eesti aastase katmata paberi vajaduse (UWF) veidi vähem kui nädalaga. See viimane väide on muidugi hüpoteetiline ega anna 100% tõest infot, aga lahe oli seltskonnas sellest omavahel rääkida. Reisikirja alguses kirjutasin, et tehase territoorium on väga suur ja loogiliselt võttes peaks seal siblima inimesi nagu sipelgaid. Tegelikkus oli vastupidine, inimesi me nägime, aga nende arv oli pealiskaudsel hinnangul isegi väiksem kui meie reisiseltskond (tunnistan, et üle ma töölisi ei lugenud).
Paberitootmine on 12 aastane protsess
Tulles nüüd tagasi reisikirja esimese osa juurde, kus külastasime puukooli, ning lisame siia juurde teise, tehase külastamise osa, saame tulemuseks, et kogu protsessile, alates emapuu oksa lõikamisest kuni paberitehaseni, kulub umbes 12 aastat. Puukoolis oli minul ja veel kahel reisikaaslasel võimalus panna mulda enda lõigatud taim. Kui minu istutatud Eucalyptus globulus karmid testid läbi teeb, siis umbes 12 aasta pärast võib ka tema olla „külaline“ Euroopa suurimas The Navigator Company paberitehases.
Minu suur tänu reisi ettevalmistamise ja väga hea läbiviimise eest läheb IGEPA Eesti tiimile.