Tuhat kirvestega julmurit? No ei!
Oleme Ecoprindis viimasel ajal trükise „elulõnga” peale mõelnud ja sellest ka kirjutanud. Meie jaoks on nii pakendite kui muude trükiste tootmine igapäevane töö, ent paljude inimeste silmis on pakend tüütu kõrvalprodukt, mis uue asja ümbert ära tuleb rebida ja minema visata.
Kõik õige: pakendil ongi selge funktsioon ja kuigi leidub inimesi, kes kõikvõimalikke karpe ja ümbriseid koguvad, visatakse need reeglina minema. Mis aga ei tähenda, et pakendi loomine mingi lihtne asi oleks. Kaugel sellest.
Ja just neil teemadel oleme oma blogis otsustanud peatuda. Muuhulgas selleks, et mõni levinud müüt kummutada. Näiteks see: paberile ja papile trükkimine on saatanast, sest niimoodi hävitame metsa ja kurname emakest Maad.
On tõsi, et iga trükis – pakend sealhulgas – saab alguse metsast. Sajaprotsendiliselt paberivaba maailma on aga keeruline ette kujutada ning ehk on hea ja võib-olla isegi lohutav kuulda, et enamik paberi tootmiseks kasutatavast energiast on taastuv. Ei ole nii, et tuhat kirvestega julmurit kusagil eksootilises maailma nurgas valimatult ilusaid puid maha võtavad, et sina ja meie natuke kvaliteetsemast pakendist oma uue telefoni või grill-liha saaksime välja võtta.
Paberi valmistamiseks kasutatav puit on pärit jätkusuutlikult majandatud metsadest, kus istutamise, kasvatamise ja metsaraie tsüklit hoolikalt kontrollitakse. Tuhanded inimesed teevad selle nimel tööd, et meie igati inimliku paberivajaduse rahuldamine toimuks nii, et loodus sellest võimalikult vähe kannataks.
Just selsamal põhjusel on ka Ecoprint oma tootmise aastatega keskkonnasõbralikuks muutnud, üheks kõige keskkonnasõbralikumaks Eestis. Oleme vahetanud välja aegunud masinad, uuendanud seadmeid, kolinud uuele pinnale ja rajanud Tartu üksusesse uue tootmisliini. Ikka selleks, et ühe käega looduselt võttes (iga tootmine kurnab keskkonda tahes tahtmata) vähemalt nelja käega tagasi anda.